Tržní vývoj v prvním kvartálu roku 2024
První kvartál letošního roku byl pro akciové investory štědrý. Americké akcie vzrostly o 10,6 % a evropské držely krok, když přidaly 9,7 %. Jednoznačným premiantem byl ovšem japonský akciový trh, s růstem na úrovni 18,1 %. O poznání hůře si vedly akcie emerging markets, které zaznamenaly jen mírný nárůst o 2,4 %.
Obtížnější vývoj byl na dluhopisových trzích. Americká ekonomika je stále ve velmi dobré kondici a míra inflace v USA zaznamenala v posledních měsících mírný nárůst. Vzhledem k přetrvávajícím inflačním tlakům došlo k růstu výnosů (yieldů) dluhopisů, a tedy k poklesu jejich tržních cen. Dluhopisový index Bloomberg Global Aggregate během kvartálu poklesl o 2,1 %.
Vývoj na dluhopisových trzích
Někteří investoři jsou poněkud zmatení. Zatímco Česká národní banka již třikrát snížila svou základní úrokovou sazbu, dluhopisovým fondům se letos zatím příliš nedaří. Nicméně tento vývoj má svou logiku. Na úvod je nutné konstatovat, že Česká národní banka stanovuje dvoutýdenní repo sazbu, prostřednictvím které ovlivňuje krátkodobé tržní úrokové sazby.
Ovšem typický dluhopisový fond drží dluhopisy, které mají o poznání delší splatnost než zmíněné dva týdny. Je tedy jasné, že vztah mezi nastavením základní úrokové sazby ČNB a výnosy (a cenami) dluhopisů není v žádném případě přímočarý, nebo jednoduchý. Nehledě na fakt, že česká ekonomika přirozeně neexistuje ve vakuu a je silně ovlivňována vývojem v dalších zemích.
A tady už se dostáváme k USA, kde se příběh o rychle klesající inflaci v posledních měsících zkomplikoval. Následující graf ukazuje svižný pokles míry inflace v USA v minulém roce, a zároveň i její „neochotu“ klesnout k 2% cíli americké centrální banky.