Shrnutí třetího kvártalu na finančních trzích
Klesající inflace a stále solidní růst HDP přispěly v červenci k celkově pozitivní náladě. Akciové trhy zaznamenaly nemalé nárůsty. Americké akcie vzrostly o 3,2%, evropské o 1,3 %.
Nejvyšší výkonnost ale vykázaly nejrizikovější sektory a regiony globálního akciového trhu. Akcie emerging markets přidaly 6,3 % a small caps rostly o téměř 5 %.
Dobře si vedly i další třídy aktiv. Široký komoditní index Bloomberg si připsal 6,3 %, čímž smazal výraznou část svých ztrát od začátku letošního roku. Rovněž globální dluhopisy zaznamenaly mírnou kladnou výkonnost, když v červenci vzrostly o 0,7 %.
Čím dál více investorů očekává, že se americké centrální bance podaří dosáhnout takzvaného měkkého přistání ekonomiky. Tedy situace, kdy dojde ke stabilizaci inflace a „pouhému“ zpomalení hospodářského růstu (bez recese). Poslední data tomuto scénáři nasvědčují. Americká ekonomika ve druhém kvartálu 2023 rostla anualizovaným tempem 2,4 %, poměrně výrazně nad odhady ekonomů (1,8%). Míra inflace přitom v červnu sestoupila na 3,0 %. FED v červenci ještě zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.
Odeznívající inflační tlaky pozorujeme i v Evropě, byť míra inflace je v řadě zemí ještě výrazně nad cílem centrálních bank. Míra inflace v eurozóně v červnu poklesla na 5,5 % a ve Velké Británii sestoupila na 7,9 %. Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, stejně jako FED.
V České republice klesla míra inflace na 9,7 %. Bankovní rada ČNB na svém srpnovém zasedání ponechala dvoutýdenní repo sazbu na 7,0 %. Pro tuto stabilitu sazeb hlasovalo všech sedm členů rady.