Neživotní pojištění
Pojištění se dělí na dvě základní skupiny – životní a neživotní. Hlavní rozdíl mezi životním a neživotním pojištěním je v tom, že&nbps;neživotní pojištění se pojišťuje pro případ rizik, u kterých není jisté, že k nim v budoucnu dojde. Životní pojištění je sjednáváno především pro případ smrti a ta je bohužel jistá.
Co tedy všechno spadá do neživotního pojištění? Tato skupina nabízí řadu specifických pojištění, které můžeme rozdělit do tří základních oblastí:
- Pojištění osob
- Pojištění majetku
- Pojištění odpovědnosti
Pojištění osob
Do této skupiny řadíme úrazové pojištění, a to pojištění smrti úrazem, nezbytné doby léčení úrazu, trvalých následků úrazu nebo pojištění invalidity úrazem. Za zmínku stojí také pojištění příjmu v pracovní neschopnosti a pojištění vážných onemocnění, přestože bývá někdy zařazováno mezi životní pojištění.
Dále sem řadíme cestovní pojištění, které kryje především zdravotní rizika spojená s náhlým onemocněním, úrazem či smrtí pojištěného, tzv. pojištění léčebných výloh.
Pojištění majetku
Do majetkového pojištění patří konkrétně pojištění staveb, domácnosti a havarijní pojištění.
Nejčastější rizika, při sjednání těchto pojištění jsou: požár, výbuch, úder blesku, vichřice, krupobití, záplavy, pád stromů, stožárů, letadel, tíha sněhu nebo námrazy, voda z vodovodních nebo kanalizačních potrubí, zemětřesení, odcizení nebo úmyslné poškození (vandalismus). Pozor je třeba dávat v pojistné smlouvě na pojmy. Například povodeň a záplava není pro pojišťovnu totéž.
Důležité je pojištění asistenčních služeb, jejichž rozsah bývá velmi rozdílný. U havarijního pojištění bychom se měli soustředit na riziko střetu se zvířetem, pojištění skel, nadstandartní výbavy a zavazadel nebo zapůjčení náhradního vozidla.
Mezi zvláštní majetková pojištění patří např. pojištění hospodářských zvířat a plodin, pojištění technických rizik nebo pojištění zásilek a finančních ztrát.
Pojištění odpovědnosti
Pojištění odpovědnosti vás ochrání a pomůže ušetřit peníze v situacích, kdy svým konáním (či nekonáním) způsobíte škodu na majetku, zdraví či financích. Může to být banalita - poškození nebo rozbití zboží v obchodě, vyplavení sousedního bytu, ale i vážnější událost, kdy svou nedbalostí způsobíme jinému úraz. Může to být ale i ochrana při vzniku škody způsobené zaměstnavateli - třeba při ztrátě peněz. Škoda je na rozdíl od předešlých pojištění vyplácena přímo poškozenému.
V této skupině najdeme jednak smluvní pojištění, do kterého spadá pojištění odpovědnosti občanských rizik, kterými jsou pojištění odpovědnosti za újmu z provozu nemovité věci, odpovědnost za újmu způsobenou členy domácnosti a odpovědnost zaměstnance.
Vedle smluvního pojištění sem řadíme povinné pojištění odpovědnosti. Tím nejznámějším je pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Dále pak povinné pojištění advokátů, notářů, daňových poradců, stomatologů a pojišťovacích makléřů či agentů.