Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Co je to DIP?
Jde o nově vytvořený „produkt“, který rozšiřuje možnosti využití daňových odpočtů i nad rámec současných možností s cílem podpořit zvýšení úspor na stáří. Od roku 2024 bude možné uplatnit daňové odpočty nejen při odkládání prostředků v rámci investičního životního pojištění a penzijního spoření, ale bude možné odpočty rozšířit i na jiné typy investic jako jsou akcie, podílové fondy, dluhopisy, termínované vklady aj..
DIP si lze představit jako takovou jednotnou schránku do které budou mít lidé možnost zařadit již své stávající investiční produkty popř. produkty nově založené, které mají/budou mít uloženy u státem regulovaných institucí typu bank, investiční společností atd. Nejedná se však o žádnou rámcovou smlouvu či produkt v tradičním pojetí.
V praxi to bude znamenat, že investor bude např. u investiční společnosti investovat do podílových fondů a investiční společnost mu nabídne možnost vybrat si fondy, které chce mít vedeny v rámci DIP (dle pravidel DIP) a zároveň mít zbylé fondy vedeny dle stávajících pravidel (mimo DIP). Tento rozhodovací proces (produkty vedené pod DIP ano/ne) bude možné uplatňovat u vícero institucí.
Co může být součástí DIP?
Pod DIP lze zařadit v zásadě jen státem regulované produkty:
- peněžní prostředky („hotovost“),
- investiční cenné papíry nebo nástroje peněžního trhu, které jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu nebo v mnohostranném obchodním systému provozovatele se sídlem v členském státě EU, nebo na trhu obdobném regulovanému trhu se sídlem ve státě mimo EU, jestliže je tento trh uveden v seznamu vedeném ČNB,
- dluhopisy nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejichž emitentem je členský stát EU nebo jeho centrální banka, kryté dluhopisy (v Česku známé jako hypoteční zástavní listy) nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejich emitentem je zahraniční banka se sídlem v EU,
- cenné papíry kolektivního investování,
- deriváty, které nejsou investičním cenným papírem a které jsou sjednány výhradně za účelem zajištění majetku v rámci DIP, je-li hodnotou, ke které se vztahuje.
Jaké jsou základní parametry DIP?
- Bude možné využít daňového odpočtu až 48 tis. Kč/rok (jde o sloučení dosavadních „odpočitatelných“ limitů 24 + 24 na penzijní spoření + životní pojištění).
- Odpočet 48 tis. Kč/rok je maximum (sčítá se DIP + životní pojištění + penzijní spoření).
- Možné uplatnění odpočtů i na straně zaměstnavatele (aktuální max. daňová úleva 50 tis. Kč/rok se nemění).
- Vklady v DIP musí zůstat do 60 let věku investora/střadatele.
- Minimální doba trvání smlouvy 10 let (120 měsíců).
- V případě předčasného ukončení nutné vrátit daňovou úlevu.
- Bude možné využití jednoho nebo kombinace více „povolených“ produktů.
- V rámci DIP bude možné produkty kdykoliv měnit (přesouvat prostředky) - pak nevzniká povinnost dodanění.
- Aktuální daňová pravidla při prodeji cenných papírů jsou i uvnitř DIP platná (osvobození od daně při výběru do 100 tis. Kč/rok nebo po 3 letech od nákupu).
Pro jaké klienty bude DIP vhodný?
- Pro investory, kteří budou chtít a mohou využít daňové odpočty daně z příjmu (max. daňový úspora je aktuálně 7200 Kč/rok).
- S investovanými/naspořenými prostředky počítá na důchod (po 60tém roce života).
- Daňovou úsporu lze získat při investici 4 000 Kč/měsíčně - to může být pro dostatečné zajištění málo. Mělo by docházet ke kombinaci s penzijním spořením a ostatními investicemi.
Co je vhodné před vstupem do DIP zvažovat?
- Investiční horizont
- Možnost využití daňový úspor
- Sjednat novou smlouvu či podúčet. Nekonvertovat stávající smlouvy do režimu DIP. Pak si klient „zamkne“ stávající prostředky a při výběru se vystaví
DIP nebo doplňkové penzijní spoření?
Při zajištění příjmů a prostředků na stáří doporučujme primárně využít DPS při maximální státní podpoře - úložka 1 700 Kč/měsíčně. Následně využít DIP a to maximálně úložku 4 000 Kč/měsíčně. Cokoli nad tuto částku směřovat do produktů mimo DIP.